نحوه نصب داکت اسپیلت
آذر ۲۴, ۱۳۹۸
نمایش همه

بررسی دو نوع رادیاتور پر فروش در بازار

چه رادیاتوری بخریم؟

پاسخ به سوالی که ذهن اکثر خریداران را مشغول میکند:

اکثر شما سیستم گرمایش با رادیاتور را برای تامین گرمایش فضای مورد نیاز خود انتخاب نموده اید،توجه شما را به مطالب مهم زیر جلب می نماییم:

رادیاتور در واقع یک توزیع کننده حرارت می باشد که گرمای موجود در آب داغ را به صورت گرمایش توزیع می نماید.

این آب داغ که دمایی در حدود 40 تا 80 درجه سانتیگراد خواهد داشت می تواند توسط یک تولید کننده گرما مانند دیگ اب گرم در موتورخانه مرکزی یا پکیج شوفاژی دیواری تامین گردد.

حال بایستی با علم به نوع تولید کننده گرما (دیگ اب گرم یا پکیج) مصرف کننده (همان رادیاتور) سازگار با ان را انتخاب نمود.

در ابتدا به معرفی انواع رادیاتور می پردازیم:

نوع اول رادیاتور ها که نوع نام اشنایی می باشند به رادیاتور های پره ای مشهورند،این رادیاتور ها عموما از آلومینیوم ساخته شده اندو به همین دلیل مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی و رسوب موجود در اب و خوردگی دارند.

لذا از این رادیاتور ها در مناطقی که رطوبت بالایی دارند (شهرهای شمالی) و یا در فضاهایی همچون حمام (در قدیم) استفاده می نمایند.

از انجا که میزان رسوب در سیستم های موتورخانه مرکزی با دیگ ابگرم بسیار بالا می باشد لازم به ذکر است در سیستمهای مرکزی با توجه به باز بودن مدار گرمایشی به کمک منبع انبساط همواره مقدار زیادی اب در منبع انبساط تبخیر شده و اب جدید جایگزین ان میشود.

این امر ورود روز افزون رسوبات اهکی و خورنده در مدار گرمایشی را به دنبال خواهد داشت.

نوع دوم رادیاتور ها به رادیاتور های پانلی یا پنلی شهره شده اند.این رادیاتور ها از فولاد ساخته شده اندکه نوع اصلی ان در ترکیه با ورق 1/1 میلیمتر و نوع ایرانی ان با ورق 1/15 و 1/2 در ایران مونتاژ می شود.

با توجه به فولادی بودن این رادیاتور ها با افزایش ضخامت ورق انها راندمان حرارتی انها کاهش پیدا میکند.علاوه بر این در برابر رسوب بسیار اسیب پذیرترند اما به دلیل ارزان بودن اهن از الومینیوم قیمت رادیاتورهای پنلی از رادیاتور های الومینیومی پایین تر است.

این رادیاتورها با رنگ مخصوص رنگ امیزی می شوند و با توجه به کم بودن دمای سطح ان به نسبت به رادیاتور های پره ای هوا را کمتر سوزانده و سیاهی کمتری بر روی پرده ها از خود برجای میگذارند.این رادیاتورها به صورت بلوک های 60 تا 180 سانتی موجود می باشند و در ارتفاع های 55 تا 60 سانت به وفور تولید می شوند.

حال سوال این است؟

کدام رادیاتور با پکیج و کدام نوع رادیاتور با دیگ ابگرم سازگارتر است؟

اگر شما از سیستم موتورخانه مرکزی برای تامین اب داغ رادیاتورها استفاده میکنید، بایستی از رادیاتورهای پره ای استفاده کنید تا در برابر رسوبات موجود در مدار گرمایشی از نوع باز در امان بمانند اما با توجه به ساختار داخلی مبدل های تمامی پکیج ها که عموما از الیاژهای مسی تشکیل شده اند در صورت استفاده از رادیاتورهای پره ای،مس داخل مبدل ها با الومینیوم داخل رادیاتورها تشکیل پیل الکترولیتی میدهند و حاصل واکنش ان دو باهم تولید مداوم گاز اشتعال داخل مدار گرمایشی و رادیاتور و هوازدگی سیستم و نیز خوردگی پمپ و مبدل خواهد بود.

این معایب در بیش از 80 درصد پکیج هایی که با رادیاتورهای پره ای کوپل شده اند مشاهده شده اند و میزان ان به کیفیت و خلوص مس داخل مبدل و الومینیوم داخل رادیاتور و کیفیت رنگ داخلی رادیاتورها بستگی دارد.

لازم به ذکر است در سیستم های پکیج شوفاژی، مدار گرمایشی از نوع بسته بوده و بعد از پر کردن سیستم برای بار اول، اگر نشتی وجود نداشته باشد دیگر نیازی به اضافه کردن اب جدید به پکیج و مدار گرمایشی نخواهد بود،در نتیجه وجود رسوب در مدار گرمایشی بسیار کم بوده تا حدی که رادیاتورها حتی بعد از گذشت 10 سال دچار خوردگی نمی شوند.

بنابراین این رادیاتورها به نسبت رادیاتورهای پره ای علاوه بر داشتن قیمت پایین،سازگاری بیشتری نیز خواهند داشت.

ضمنا تنها مدار مربوط به اب مصرفی همواره در پکیج در معرض رسوب گرفتگی می باشد. سئو دیچینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *