تفاوت داکت اسپلیت و چیلر
شهریور ۵, ۱۳۹۸
نکات مهم انتخاب انواع داکت اسپیلت
شهریور ۲۳, ۱۳۹۸
نمایش همه

بیشتر بدانید !!!!!!

دو مبرد متداول در سیستم های تهویه مطبوع و سیستم های تبرید

در سال ۱۹۹۰ برای اولین بار گاز R410a در صنعت تبرید و تهویه مطبوع معرفی گردید.
در سال ۲۰۱۰ کشور آمریکا تولید دستگاه ها تهویه مطبوع و تبرید که در انها گاز R22  مورد استفاده قرار می گرفت را ممنوع اعلام کرد و تا سال ۲۰۳۰ تولید آن به طور کامل متوقف میگردد.

بررسی شیمیایی

اصلی ترین دلیل جایگذینی گاز R410a به جای گاز R22 حفاظت از محیط زیست میباشد.
گاز R22 که یک گاز با پایهHCFC میباشد در صورت نشت در سیستم تبرید به محیط نشت کرده و باعث تخریب لایه اوزون میشود در صورتی که گاز R410a که پایه گاز های تشکیل دهنده آن HFC میابشد در صورت نشت از سیستم تبرید به لایه اوزون تخریب نمی رساند

بررسی فنی

فشار کاری و دمای بحرانی گاز R22 و گاز R410a با یکدیگر متفاوت بوده و با توجه به جدول خصوصیات گاز ها در حالت مایع ، اشباع ، گاز فشار کاری سیستم تبریدی که از گاز R410a استفاده میکند تقریبا دوبرابر فشار کاری سیکل تبرید با استفاده از گاز R22 میباشد.
چگالی گاز R410 از گاز R22 متفاوت بوده و به همین دلیل گاز R410a توان جذب حرارت بالاتری را دارد.
راندمان کاری سیستمی که با گاز R410a کار میکند حدود ۶ % بالاتر از سیستم تبریدی است که با گاز R22 کار میکند و این افزایش راندمان در شرایطی که دمای محیط بالا میرود کاملا قابل ملاحظه میباشد.

 

با توجه به فشار کاری بالاتر گاز R410a  آلیاژ ساخت کمپرسور سیستم تبرید مربوط به آن باید بهتر و کیفت بالاتری نسب به کمپرسور های سیستم تبریدی که با گاز R22  کار میکند داشته باشد . ولی به دلیل جذب حرارت بالاتر دمای کار کمپرسور در مدار تبرید گاز R410a  کمتر از دمای کاری کمپرسور در مدار تبرید گاز R22  میباشد و باعث افزایش طول عمر کمپرسور میگردد.

روغن مورد استفاده در مدار تبرید R22  از نوع معدنی بوده در صورتی که روغن مورد استفاده در مدار تبرید گاز R410a  از نوع مصنوعی میباشد.

به دلیل تشکیل گاز R410a  از چند نوع گاز مبرد مختلف شارژ گاز مدار تبرید آن باید در حالت مایع صورت گیرد. سئو دیچینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *