علت خرابی خازن در کولرگازی و نحوه تشخیص
مرداد ۳۱, ۱۳۹۸
تفاوت داکت اسپلیت و چیلر
شهریور ۵, ۱۳۹۸
نمایش همه

دلیل اورلود کولر گازی،تشخیص و رفع آن

اورلود چیست؟

اورلود قطعه‌ای است که در زمانی که سیم پیچ کمپرسور کولر گازی بیش از اندازه (دمای تعریف شده) داغ‌تر شود مسیر جریان اصلی (مشترک) کمپرسور کولر گازی را قطع می‌کند و در نتیجه کمپرسور کولر گازی خاموش می‌شو.

اما زمانی که ما ولت متر و ولتاژ سر کمپرسور را تست می‌کنیم، جریان برق وصل می‌باشد.پس عملا می‌توانیم بگوییم که اورلود در کمپرسور کولر گازی یک نوع کلید حرارتی بی متال می‌باشد.

اورلود یا OLP مخفف کلمه(overload Protector) است به معنای محافظ اضافه‌ بار است که در لوازم الکترونیکی و برقی برای جلوگیری از آسیب به آن‌ها و سوختن و خطرات احتمالی پیش‌بینی‌ شده است و مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی انواع اورلود:

به طور کلی دو نوع اورلود در بازار موجود می باشد که برحسب نوع عملکرد و کاربرد انها در دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد:

  •  اورلود حرارتی:

ساختمان اولود حرارتی مانند ساختمان بی مثال می باشد که در هر زمان که به هر دلیلی حرارت دستگاه بالا رورد جریان برق را قطع می کند تا اوضاع و شرایط به حالت قبل برگردد یعنی دستگاه خنک شود سپس مجدد اجازه عبور جریان را صادر می کند. نحوه بسته شدن اورلود حرارتی در سیستم به صورت موازی ( سری ) می باشد.

  • اورلود مغناطیسی:

نوع اورلود مغناطیسی بوبینی است که در اثر عبور جریان زیاد شدت میدان مغناطیسی آن به حد مورد نیاز برای انجام عمل مکانیکی قطع مدار رسیده و مدار را قطع می کند.

معرفی اورلود استفاده شده در کولر گازی:

اورلود هایی که در کولرهای گازی مورد استفاده قرار میگیرند به دو صورت می باشد که در هر کولر گازی فرق می کند.

اینترنال (Internal) داخلی

اکسترنال (External) بیرونی

در کولرگازی‌های قدیمی‌تر اورلود به‌صورت بیرونی یا اکسترنال بوده که به‌صورت سری روی سیم com مشترک بسته می‌شد.

اما در بسیاری از کولر گازی های جدید این قطعه به‌صورت اینترنال است و داخل کمپرسور جای‌داده شده که قابل‌دسترسی نیست.

دلیل اورلود کولر گازی چیست؟

هر چند اورلود کولرگازی همیشه هم بد نیست و می تواند از سوختن موتور و همچنین آسیب جدی به کولر گازی جلوگیری کند ولی باید بدانید که همواره دلیلی برای اورلود کولر گازی وجود دارد که این دلایل را نمی توان بصورت دقیق مشخص کرد. هر اتفاقی می توان باعث اورلود کردن کولر گازی شود.

  • مقدار گازی که به دستگاه زده شده است از حد استاندارد بیشتر بوده و به کمپرسور فشار وارد شده است یا به اصطلاح زیر بار می مانده است.
  • زمانی که فشار کندانسوربه هر دلیلی بالا میرود کمپرسور دستگاه اورلود میکند که یکی از علت هایی که باعث بالا رفتن فشار کندانسور میشود کثیف بودن کندانسور است که توصیه میشود برای جلوگیری از چنین اتفاقی سرویس کولرگازی  فراموش نشود.
  • برق ورودی دستگاه دارای ولتاژ پایین است یا نوسان دارد
  • کمپرسور دارای اشکال مکانیکی است.
  • خازن کمپرسور معیوب و خراب شده است.
  • قسمتی از سیم پیچی دستگاه مشکل دارد.
  • اگر کولرگازی دارای سیستم لوله مویین است ممکن است گرفتگی و مسدود شدن لوله مویین باعث اورلود شدن کمپرسور شود.

نحوه تشخیص اورلود کولر گازی:

به دو روش می توان تشخیص داد که کمپرسور کولر گازی مشکل اورلود دارد یا نه :

روش اول: راحت ترین راه برای تشخیص عیب اورلود گرمای بدنه کمپرسور کولر گازی است که نشانه اورلود کردن کمپرسور کولر گازی است.

روش دوم : تست پایه های کمپرسور کولر گازی با اهم متر است در چنین حالتی اگر پایه  c  به الباقی پایه ها راه نداد نشانه ی اورلود کردن کمپرسور و یا خرابی اورلود کولر گازی است.

چگونه کولر گازی را از حالت اورلود خارج کنیم؟

اگر با کولر گازی مواجه شدید و متوجه کارنکردن کمپرسور آن شدید قبل از هر چیز باید از دمای بدنه کمپرسور عمل نکردن overload آن مطمئن شوید زیرا زمانی که حرارت کمپرسور بالا باشد اورلود عمل کرده و جریان را قطع میکند.

هرچند که این کار اصلاً توصیه نمی‌شود ولی اگر با چنین موردی برخوردید و احتیاج داشتید تا حرارت کمپرسور را سریع پایین بیاورید که بتوانید اورلود را وصل و آن را آماده کارکنید می‌توانید کمپرسور را به‌وسیله آب خنک‌ کردهِ تا کمپرسور زودتر راه‌اندازی شود.

انچه در اینجا اهمیت دارد پیدا کردن دلیل اورلود کردن کولر گازی می باشد و این کار نیاز به متخصص عیب یابی کولر گازی دارد. دقت داشته باشید که اگر اورلود کولر گازی شما خراب شده باشد برای تعویض و تعمیر آن باید از تعمیرکاران کولر گازی با تجربه کمک بگیرید. سئو دیچینو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *