بیشتر بدانید !!!!!!
شهریور ۵, ۱۳۹۸
چرا سرویس دوره ای کولرگازی اسپیلت ضروری است؟!
شهریور ۲۶, ۱۳۹۸
نمایش همه

نکات مهم انتخاب انواع داکت اسپیلت

1. ساختار داکت اسپلیت:

داکت اسپلیت

امروزه یکی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش محسوب شده که  از بارزترین ویژگی های این سیستم ، تهویه کلیه فضاها در یک واحد آپارتمان بصورت همزمان  با اجرای کانالها در بالای سقف کاذب می باشد .
استفاده از داکت اسپلیت ها برای سرمایش و گرمایش آپارتمانهای مسکونی ، اداری ، برج ها ، ویلاها و … کاملا مناسب می باشد .

داکت اسپلیت  متشکل از 2 بخش یونیت داخلی ( هواساز) و یونیت خارجی ( کندانسینگ یونیت ) می باشد که این 2 بخش توسط 2 لوله مسی به یکدیگر متصل شده و قادر به تامین هوای سرد و گرم و توزیع آن توسط کانال ها به اتاق ها یا سالن در هر واحد آپارتمانی (از بالای سقف کاذب) می باشد.

مایع مبرد خنک شده  در کندانسور  از طریق لوله  مسی به شیر انبساطی (expansion valve) و از آنجا بصورت گاز مبرد و آماده برای جذب گرمای محیط، به کویل یونیت داخلی منتقل می گردد. در کویل های یونیت داخلی گرمای هوای محیط داخلی توسط گاز مبرد درون کویل گرفته شده و هوای خنک شده توسط فن  (پنل داخلی ) به درون کانال رفت هوا منتقل می گردد .

2. روش های تامین گرمایش در داکت اسپلیت ها :

•    کویل آب گرم

کویل اب گرم

در ساختمان هایی که از داکت اسپلیت استفاده می نمایند ، رایج ترین روش تامین گرمایش که در 90 %  موارد، مورد استفاده قرار می گیرد ، استفاده از کویل آب گرم متناسب با ابعاد دهانه خروجی هر داکت اسپلیت می باشد .

در زمستان آب گرم توسط سیستم حرارت مرکزی ساختمان ( موتور خانه ) و یا پکیج گرمایشی آن واحد تامین گردیده و با ورود به کویل آب گرم داکت اسپلیت  ، هوای گرم مورد نیاز آن  واحد را تامین می نماید.

•    هیت پمپ :

هیت پمپ

روش دیگرتامین گرما ،  استفاده از داکت اسپلیت هایی است که مجهز به سیستم هیت پمپ می باشند. هیت پمپ ها علاوه بر مصرف برق زیاد و ظرفیت گرمایش ناکافی در بسیاری از مناطق ، ممکن است در سرمای زیر صفر زمستان موجب یخ زدگی کندانسور گردند.

•    کویل برقی :

استفاده از کویل برقی  در داکت اسپلیت ها بمنظور تامین گرمایش به ندرت اتفاق می افتد و مصرف برق بالایی را نیز به همراه دارد. در این صورت جهت سیستم گرمایش نیازی به وجود آب گرم نمی باشد لذا از این مدل در فضاهایی که مجهز به لوله کشی گاز یا موتور خانه مرکزی نمی باشد ، استفاده می گردد.

3. برند داکت اسپلیت:

داکت اسپلیت عموما به جای چند اسپیلت در یک واحد مورد استفاده قرار می گیرد و کارشناسان می توانند مناسبترین انتخاب از برندهای برتر را بر اساس شرایط فنی و اقتصادی در هر پروژه به شما معرفی نمایند.

4.ظرفیت داکت اسپلیت:

معمولا هنگام برآورد اولیه ظرفیت سرمایش داکت اسپلیت مورد نیاز هر آپارتمان در شرایط آب و هوایی مانند تهران و در طبقات وسط ساختمان (که در معرض تابش نورخورشید به سقف در تابستان و سرمای سطح بام در زمستان نمی باشند) ،

به ازا هر 35 یا 40 متر مربع سطح کلی و ناخالص آپارتمان حدود یک تن تبرید (ظرفیت داکت اسپلیت) در نظر گرفته می شود هر متر مربع فضای مفید حدود 400 ( btu/hr  )   می باشد بنابراین اگر متراژ هر یک از واحد های آپارتمان شما بیش از 120 متر مربع باشد ،

بهتر است برای هر واحد دو دستگاه داکت اسپلیت مورد استفاده قرار گیرد .همچنین در نظر داشته باشید که هر BTU  12000  معادل یک تن تبرید می باشد.

•    برای آپارتمان های تا متراژ 150 متر مربع نیز می توان از داکت اسپلیت های تک فاز ولی با برق 32 آمپر (برخی برندها) استفاده نمود و نیازی به تقاضای برق سه فاز (از شرکت برق) نمی باشد .

•    در صورتیکه واحدهای آپارتمان شما حتی تا متراژ 200 متر مربع باشند نیز می توانید با استفاده از برق تک فاز ولی 50 آمپر از داکت اسپلیت های تک فاز استفاده نمایید .سازندگان برای واحدهای بالاتر از 200 متر مربع موظف به اخذ برق سه فاز بر اساس بخشنامه شرکت توانیر می باشند .

•    یکی از نکات مورد توجه در انتخاب داکت اسپلیت ها ، در نظر گرفتن حجم هوادهی آنها می باشد که معمولا به ازا هر یک تن ظرفیت داکت اسپلیت معادل CFM  400  حجم هوادهی مناسب است . بدیهی است در صورت کمتر بودن حجم هوادهی میزان صدای داکت اسپلیت کمتر و در صورت بیشتر بودن هوادهی ، میزان صدا بیشتر خواهد بود .

5. گروهبندی داکت اسپلیت:

داکت اسپلیت را می توان به دو گروه زیر تقسیم بندی نمود :

•    داکت اسپلیت معمولی گرید( B )

•    داکت اسپلیت کم مصرف اینورتر گرید( A)

جهت جلوگیری از  هزینه بالای مصرف برق ، داکت اسپلیت های اینورتر  با رده انرژی A ، طراحی و تولید گردیده اند .در داکت اسپلیت های اینورتر کمپرسور با قابلیت دور متغیر عمل می کند که با کاهش مصرف ، دور کمپرسور پایین  و با افزایش مصرف دور کمپرسور بالا می رود. سئو دیچینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *