بیشتر بدانید !!!!!!
شهریور ۵, ۱۳۹۸
ساب کولر چیست؟
آبان ۲۳, ۱۳۹۸
نمایش همه

نکات مهم انتخاب انواع داکت اسپیلت

1. ساختار داکت اسپیلت:

داکت اسپلیت

امروزه یکی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش محسوب شده که  از بارزترین ویژگی های این سیستم ، تهویه کلیه فضاها در یک واحد آپارتمان بصورت همزمان  با اجرای کانالها در بالای سقف کاذب می باشد .
استفاده از داکت اسپیلت ها برای سرمایش و گرمایش آپارتمانهای مسکونی ، اداری ، برج ها ، ویلاها و … کاملا مناسب می باشد .

داکت اسپیلت متشکل از 2 بخش یونیت داخلی ( هواساز) و یونیت خارجی ( کندانسینگ یونیت ) می باشد که این 2 بخش توسط 2 لوله مسی به یکدیگر متصل شده و قادر به تامین هوای سرد و گرم و توزیع آن توسط کانال ها به اتاق ها یا سالن در هر واحد آپارتمانی (از بالای سقف کاذب) می باشد.

مایع مبرد خنک شده  در کندانسور  از طریق لوله  مسی به شیر انبساطی (expansion valve) و از آنجا بصورت گاز مبرد و آماده برای جذب گرمای محیط، به کویل یونیت داخلی منتقل می گردد. در کویل های یونیت داخلی گرمای هوای محیط داخلی توسط گاز مبرد درون کویل گرفته شده و هوای خنک شده توسط فن  (پنل داخلی ) به درون کانال رفت هوا منتقل می گردد .

2. روش های تامین گرمایش در داکت اسپیلت ها :

•    کویل آب گرم

کویل اب گرم

در ساختمان هایی که از داکت اسپیلت استفاده می نمایند ، رایج ترین روش تامین گرمایش که در 90 %  موارد، مورد استفاده قرار می گیرد ، استفاده از کویل آب گرم متناسب با ابعاد دهانه خروجی هر داکت اسپیلت می باشد .

در زمستان آب گرم توسط سیستم حرارت مرکزی ساختمان ( موتور خانه ) و یا پکیج گرمایشی آن واحد تامین گردیده و با ورود به کویل آب گرم داکت اسپیلت، هوای گرم مورد نیاز آن  واحد را تامین می نماید.

•    هیت پمپ :

هیت پمپ

روش دیگرتامین گرما ،  استفاده از داکت اسپیلت هایی است که مجهز به سیستم هیت پمپ می باشند. هیت پمپ ها علاوه بر مصرف برق زیاد و ظرفیت گرمایش ناکافی در بسیاری از مناطق ، ممکن است در سرمای زیر صفر زمستان موجب یخ زدگی کندانسور گردند.

•    کویل برقی :

استفاده از کویل برقی  در داکت اسپیلت ها بمنظور تامین گرمایش به ندرت اتفاق می افتد و مصرف برق بالایی را نیز به همراه دارد. در این صورت جهت سیستم گرمایش نیازی به وجود آب گرم نمی باشد لذا از این مدل در فضاهایی که مجهز به لوله کشی گاز یا موتور خانه مرکزی نمی باشد ، استفاده می گردد.

3. برند داکت اسپلیت:

داکت اسپیلت عموما به جای چند اسپیلت در یک واحد مورد استفاده قرار می گیرد و کارشناسان می توانند مناسبترین انتخاب از برندهای برتر را بر اساس شرایط فنی و اقتصادی در هر پروژه به شما معرفی نمایند.

4.ظرفیت داکت اسپلیت:

معمولا هنگام برآورد اولیه ظرفیت سرمایش داکت اسپیلت مورد نیاز هر آپارتمان در شرایط آب و هوایی مانند تهران و در طبقات وسط ساختمان (که در معرض تابش نورخورشید به سقف در تابستان و سرمای سطح بام در زمستان نمی باشند) ،

به ازا هر 35 یا 40 متر مربع سطح کلی و ناخالص آپارتمان حدود یک تن تبرید (ظرفیت داکت اسپیلت) در نظر گرفته می شود هر متر مربع فضای مفید حدود 400 ( btu/hr  )   می باشد بنابراین اگر متراژ هر یک از واحد های آپارتمان شما بیش از 120 متر مربع باشد ،

بهتر است برای هر واحد دو دستگاه داکت اسپیلت مورد استفاده قرار گیرد .همچنین در نظر داشته باشید که هر BTU  12000  معادل یک تن تبرید می باشد.

•    برای آپارتمان های تا متراژ 150 متر مربع نیز می توان از داکت اسپیلت های تک فاز ولی با برق 32 آمپر (برخی برندها) استفاده نمود و نیازی به تقاضای برق سه فاز (از شرکت برق) نمی باشد .

•    در صورتیکه واحدهای آپارتمان شما حتی تا متراژ 200 متر مربع باشند نیز می توانید با استفاده از برق تک فاز ولی 50 آمپر از داکت اسپیلت های تک فاز استفاده نمایید .سازندگان برای واحدهای بالاتر از 200 متر مربع موظف به اخذ برق سه فاز بر اساس بخشنامه شرکت توانیر می باشند .

•    یکی از نکات مورد توجه در انتخاب داکت اسپیلت ها ، در نظر گرفتن حجم هوادهی آنها می باشد که معمولا به ازا هر یک تن ظرفیت داکت اسپیلت معادل CFM  400  حجم هوادهی مناسب است . بدیهی است در صورت کمتر بودن حجم هوادهی میزان صدای داکت اسپیلت کمتر و در صورت بیشتر بودن هوادهی ، میزان صدا بیشتر خواهد بود .

5. گروهبندی داکت اسپیلت:

داکت اسپیلت را می توان به دو گروه زیر تقسیم بندی نمود :

•    داکت اسپیلت معمولی گرید( B )

•    داکت اسپیلت کم مصرف اینورتر گرید( A)

جهت جلوگیری از  هزینه بالای مصرف برق ، داکت اسپیلت های اینورتر  با رده انرژی A ، طراحی و تولید گردیده اند .در داکت اسپیلت های اینورتر کمپرسور با قابلیت دور متغیر عمل می کند که با کاهش مصرف ، دور کمپرسور پایین  و با افزایش مصرف دور کمپرسور بالا می رود. سئو دیچینو

1 دیدگاه

  1. مقاله بسیار مفیدی بود
    ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *