خرید کولرگازی
پنج اصل مهم در خرید کولر گازی

پنج اصل مهم در خرید کولر گازی : انتخاب دستگاه کولرگازی مناسب یکی از‌مهمترین چالش برای خریداران این محصول است که با توجه به مدل ها و برند های مختلف موجود در بازار و توضیحاتی که به گوش خریدار می رسد، باعث هر چه بیشتر سردرگم شدن خریداران می شود. در این مقاله سعی شده تا ۵ اصل مهم در خرید کولرگازی را گردآوری نماییم.

۱. برچسب مصرف انرژی :

برچسب مصرف انرژی در هر دستگاه نشان دهنده راندمان آن دستگاه می باشد. این برچسب از حرف های A تا G نام گذاری شده است و هر حرف رنگ خاص خود را دارد که حرف A رنگ سبز و حرف G قرمز تیره دارد . هرچه به حرف G نزدیک می شویم مصرف انرژی بیشتر می شود یا به عبارتی راندمان دستگاه پایین می آید. در نتیجه هر چه دستگاه به حرف A نزدیک تر باشد راندمان بیشتری خواهد داشت.

راندمان بالاتر یعنی : هزینه برق کمتر و کارایی بیشتر

مثال: دو وسیله با کارکرد مشابه، نمونه اول ۶۰۰۰ وات مصرف کرده و ۵۰۰۰ وات کارکرد دارد و نمونه دم ۵۰۰۰ وات مصرف کرده و ۳۰۰۰ وات کارکرد دارد.
در نمونه اول بازدهی ۸۳ درصد و در نمونه دوم بازدهی  ۶۰ درصد می باشد.

برچسب مصرف انرژی

۲. شرایط کارکرد :

هرکولر گازی بسته به محل نصب بازدهی متفاوتی دارد و در صورتی که یونیت بیرونی (کندانسور) و یونیت داخلی دستگاه در شرایط جوی نامناسبی قرار گیرد ممکن است با مشکلات زیادی روبه رو شود.
کولر گازی ها از نظر شرایط کارکرد یه دو دسته معتدل T1 و گرمسیری (حاره ای) T3 تقسیم میشوند.
کولر گازی های با شرایط کارکرد معتدل (T1) در حداکثر دمای ۴۴ الی ۴۸ درجه سانتیگراد کار کرده و در دماهای بالاتر از ۵۰ درجه، دچار اختلال در کارکرد و حتی خاموش شدن می شود و نمایش خطا و مشکل به اصلاح اورلود میگردند. این کولر گازی ها بیشتر در مرکز و شمال کشور مورد استفاده قرار میگیرد.
کولر گازی های گرمسیری یا حاره ای T3 میتوانند تا حداکثر دمای ۵۲ الی ۶۰ درجه سانتیگراد را نیز تحمل کرده و به کارکرد خود ادامه دهد*. این کولر گازی ها در ایران بیشتر در مناطق جنوبی کشور مورداستفاده قرار میگیرد. دستگاه های با کمپرسور پیستونی و روتاری حاره ای معمولا دارای شرایط کارکرد گرمسیری می باشند.
* توان اعلام شده دستگاهها در دمای مشخص و معمولا  ۳۸ درجه بوده و در صورت افزایش دما شاهد افت راندمان خواهیم بود.

کولر گازی ساختمان

۳. کیت اینورتر :

به زبان ساده اینورتر، یک کیت الکترونیکی الحاقی به کنترلر کمپرسور بوده که باعث کارکرد کمپرسور به صورت دور متغیر می شود.
در کمپرسور های با سیستم روشن و خاموش (on/off)، دستگاه برای شروع کارکرد، نیاز به انرژی برق بیشتر
جهت راه اندازی (حدود ۱/۵ برابر عملکرد‌ عادی) دستگاه می باشد. این آمپراژ بالا در حدود یک دقیقه در هر استارت دستگاه، مصرف شده و در مجموع ساعات کارکرد، به میزان قابل توجهی، میزان مصرف برق را افزایش می دهد.

در تکنولوژی اینورتر هنگامی که دما به درجه تنظیم شده رسید به جای خاموش شدن کمپرسور، دور موتور تا پایین ترین سطح کاهش یافته و هنگام شروع به کار مجدد دستگاه، آمپر مصرفی به تدریج بالا رفته و به حداکثر توان مصرفی می رسد. در نتیجه بدلیل عدم نیاز به آمپر مصرفی زیاد، جهت شروع به کار مجدد و دور گرفتن کمپرسور، صرفه جویی بزرگی در مصرف انرژی صورت میگیرد

کیت اینورتر

۴. مبرد :

مبرد گازی ست‌‌که نقطه‌جوش آن‌زیر صفر است. (خرید کولر گازی)
مبرد مورد استفاده در کولر گازی ها، باید سازگار با محیط زیست باشد زیرا هر نوع سیستم تبریدی بعد از پایان طول عمر دستگاه، دچار پوسیدگی شده و مبرد داخل آن به محیط زیست نشت می کند.
مبرد به دلیل غلظت بالا و وجود موادی مثل کلر به محیط زیست آسیب زده (تخریب لایه اوزون) و همچنین راندمان پایین تری را برای کمپرسورها ایجاد میکند. برچسب مصرف انرژی در دستگاه های دارای گاز مبرد R22 در بهترین حالت B می باشد، از این رو در تکنولوژی های قدیمیتر از این مبرد بهره می برده اند و اکنون، دستگاه های با استاندارد آلایندگی محیط زیست روز، مجاز به استفاده از این مبرد نیستند.
در کولر گازی ها و سیستم های سرمایشی و گرمایشی جدیدتر از مبرد R-410 و R-134 (تهویه مطبوع سنگین) استفاده میکنند که این گازها راندمان کمپرسور را بالاتر برده و مصرف برق را کاهش میدهند . رده انرژی در کولرهای گازی با گاز R410 میتوانند A باشند.

خرید کولرگازی

۵. ظرفیت سرمایشی و گرمایشی :

لازم است در موقع خرید کولر گازی یا دیگر دستگاه های تهویه ظرفیت سنجی حرارتی/برودتی فضای شما به صورت دقیق و با مشخصه های استاندارد کارشناسی شود.
میتوانید جهت مشاوره و کارشناسی رایگان با ما در ارتباط باشید.